Alimenty na dorosłe dziecko

Czy na pełnoletnie dziecko przysługują alimenty ?

Rozwód, tak jak każde rozstanie jest trudny, ponieważ jest końcem czegoś ważnego. Naturalnym jest fakt, że pojawiają się negatywne emocje takie jak smutek, żal, gniew, złość, rozczarowanie czy wściekłość. Niezależnie od tego, jak układają się relacje między rodzicami dziecka, sprawą niepodlegającą dyskusji jest to, iż musi ono mieć zapewnione prawidłowe warunki materialne do funkcjonowania.

Kiedy Sąd zasądza alimenty ?

Zgodnie z zasadą prawa rodzinnego, to rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Zazwyczaj realizuje się je poprzez regularne wypłacanie określonych wcześniej kwot takiej osobie lub jej opiekunowi. Ciekawostką jest to, że alimenty nie muszą być wypłacane wyłącznie w pieniądzach, można wypełniać ten obowiązek również w inny sposób. Warto jeszcze wspomnieć, że nie ma konkretnie określonej kwoty, ale w naszym systemie orzekania funkcjonuje tzw. zasada równej stopy życiowej dzieci i rodziców, to znaczy, że poziom życia dzieci powinien odpowiadać poziomowi życia rodziców. A w myśl art. 135 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, wysokość alimentów zależy zawsze od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego.

Na jakie wydatki służą alimenty ?

W skład wydatków branych tutaj pod uwagę wchodzą m.in. koszty mieszkania (w udziale przypadającym na dziecko), koszty edukacji, wydatki zdrowotne, ubranie, wyżywienie, potrzeby niematerialne, wakacje czy zajęcia dodatkowe. Najczęściej dziecko, do ukończenia 18 roku życia, w sprawach o alimenty jest reprezentowane przed sądem przez rodzica bądź opiekuna prawnego. Po uzyskaniu pełnoletności, a tym samym pełnej zdolności do czynności prawnych , uprawniony do alimentów osobiście może złożyć w sądzie pozew o zasądzenie lub podwyższenie alimentów przeciwko rodzicom lub jednemu z nich. I uwaga, dochodzimy do odpowiedzi na pytanie. Błędne jest przekonanie, że obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci trwa z zasady do 18 roku życia, lub do ukończenia przez dziecko nauki w szkole publicznej w systemie dziennym, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia.

Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu potwierdził, że obowiązek alimentacyjny „nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie jest również związany ze stopniem wykształcenia” oraz nie można wymagać, by po ukończeniu 18 roku życia dziecko „pracowało osiągając dochody wystarczające na swoje utrzymanie”. Ale co ważne, do ukończenia 18 roku życia alimenty płacone są 'do ręki’ drugiemu z rodziców, lub sąd w wyroku określa inny sposób realizacji świadczenia (np. część kwoty jest płacona bezpośrednio na szkołę czy zajęcia dodatkowe). Po ukończeniu 18 roku życia alimenty płacone są dziecku, a nie drugiemu z rodziców.

 

Masz pytania lub wątpliwości?
Zadzwoń +48 602 477 801

W czym mogę Ci pomóc?
alimenty na dorosłe dzieci | alimenty na dziecko | alimenty zasądzone przez sąd | do kiedy płacić alimenty  | pomoc prawna Kobyłka | porady prawne | prawo cywilne | prawnik Kobyłka | Prawnik Wołomin | Prawnik Klembów | Prawnik Radzymin | Prawnik Marki | Prawnik Zielonka | Prawnik Mazowieckie

Posty jakie mogą Cię zainteresować

Darowizna od rodziców

Darowizna od rodziców

Jak to jest z darowizną od rodziców ? W sytuacji gdy rodzice, chcąc zapewnić dzieciom lepszy start w dorosłość, nieraz myślą o podarowaniu im mieszkania. Dodatkowo coraz więcej rodziców myśli także, o uporządkowaniu spraw spadkowych i przepisaniu za życia na...