Zatrzymanie prawa jazdy – nowe przepisy !
Prawo jazdy to dokumentem, który umożliwia nam zgodnie z prawem poruszanie się po drogach samochodem, motocyklem czy innym pojazdem mechanicznym.
Ale czasem nie przestrzegając przepisów można to prawo jazdy stracić…. Jeszcze do niedawna kierowcy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym lub przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów, groziła utrata prawa jazdy na 3 miesiące.
Zmiana przepisów.
Tak było, ale już nie jest! Bowiem wydany w tej sprawie wyrok Trybunału Konstytucyjnego orzekł, o niezgodności z Konstytucją powyżej wymienionych sytuacji. Dotychczas w tych wypadkach policjant zatrzymywał prawo jazdy a następnie zgodnie z art. 102 ust. 1 pkt 4 i 5 KierujPojU starosta wydawał w terminie 21 dni od dnia powzięcia informacji o powyższym, decyzję o zatrzymaniu prawa każdy na okres 3 miesięcy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności. Jako wzorce kontroli zostało wskazane, iż kwestionowane przepisy rozumiane w ten sposób, iż przedmiot postępowania dowodowego leżącego u podstaw decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy nie obejmuje weryfikacji prawidłowości dokonania pomiaru prędkości, w tym zgodności z przepisami oraz sprawności samego sprzętu użytego do dokonania pomiaru prędkości, z jaką poruszał się pojazd, a także nie obejmuje możliwości weryfikacji informacji o liczbie przewożonych osób w chwili stwierdzenia naruszeń są niezgodne z art. 2 Konstytucji RP w zw. z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 78 Konstytucji RP w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. A więc wyrok z 13.12.2022 r. Trybunału Konstytucyjnego nie oznacza,że organy kontroli ruchu drogowego nie są już uprawnione do zatrzymania prawa jazdy w przypadkach, o których mowa w art. 135 ust. 1 pkt 2 PrDrog. Oznacza, że starosta przed wydaniem decyzji na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 4 i 5 KierujPojU, może dokonać własnych ustaleń faktycznych, a nie opierać się wyłącznie na informacji organu kontroli ruchu drogowego. Kierowca ma prawo przedkładać własne dowody, które będą świadczyć o tym, że nie doszło do przekroczenia prędkości lub liczby osób w pojeździe.
#noweprzepisydrogowe #noweprzepisydlakierowców #zmianydlakierowców #zmiany #nowezmiany #pomocprawna #poradyprawne #prawocywilne #Warszawa #prawnikKobyłka #Wołomin #Klembów #Radzymin #Marki #Zielonka #mazowieckie
Masz pytania, wątpliwości lub potrzebujesz porady?
Zadzwoń +48 602 477 801
Posty jakie mogą Cię zainteresować
Zmiany dla kierowców
Zmiany w prawie drogowym Jeśli jesteś kierowcą to pewnie nie raz udało Wam się zaobserwować, niebezpieczne sytuacje na drodze. Większość z nich jest karana mandatami i punktami karnymi, które z roku na rok są coraz wyższe. Ale w najbliższym czasie wszystko na to...
Najnowsze komentarze